2024. máj. 12.
Szemetszallitas temp
Napokon belül alapjaiban változik meg a hazai hulladékgazdálkodási rendszer: a koncessziós feladatok a Mohu Mol Zrt.-re hárulnak, amelynek az önkormányzatokkal is együtt kell majd működnie. A cél, hogy 65 százalékban újra hasznosuljon a lakossági hulladék.

  • Július 1-jétől megszűnik az önkormányzatok hulladékgazdálkodási alapfeladata, ez a kiválasztott régiókoordinátorok feladata lesz.
  • A lakosság eleinte várhatóan nem érzékeli majd a változást, az új rendszer bevezetésének hatása lépésről-lépésre hosszútávon lesz majd érzékelhető.
  • Egy jól működő, a hulladékot a körforgásos gazdaságba újra visszaforgató rendszer Magyarország szuverenitásának védelmét is jelenti.
  • A Zsámbéki- medencében leginkább a Depónia Nonprofit Kft., a NHSZ Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. és a BKM Nonprofit Zrt végzi majd a feladatokat.

Magyarország Kormánya 2022-ben kihirdette, hogy az évente mintegy 5 millió tonna települési hulladék kezelésért a MOL lesz a felelős. Az országos hulladékkoncesszió által kijelölt feladatra a MOL megalapította a MOHU nevű céget, és vállalta, hogy egy olyan hulladékkezelési rendszert hoz létre, amely egységes, versenyképes, átlátható és fenntartható lesz.

Környezetünk védelme szempontjából alapvető a minél nagyobb hulladékhasznosítás. A MOHU célja is az, hogy hazánk minél nagyobb részt hasznosítson újra a hulladékból. Magyarországon jelenleg a hulladékok mintegy felét egyszerűen lerakjuk, eltemetjük. Az Európai Unió előírása viszont az, hogy a tagállamokban 2035-re a lerakott hulladék aránya 10% legyen, vagyis az ötödére csökkenjen, ahogy az újrahasznosítás arányát is 65%-ra kell növelni a jelenlegi 32% helyett.

Néhány uniós ország ezt már sikeresen megtette. Nyolc tagállamban a hulladék legalább felét újrahasznosítják, és a lerakás alig 1-2%-os ezekben az országokban. Ez a helyes út, mert a hulladék érték.

Alapvető nemzeti érdekünk, hogy összefogjunk, megóvjuk környezetünket, és támogassuk a hazai ipar működését. Egy jól működő, a hulladékot a körforgásos gazdaságba újra visszaforgató rendszerrel hazánk szuverenitását védjük meg. Ez biztosítja azt, hogy iparunk számára könnyen elérhetőek maradjanak az értékes alapanyagok. Ez Magyarország érdeke, hiszen ez hozzájárul az ipari, gazdasági és energetikai függetlenségünkhöz is – írja a MOHU közleményében.

Ugyanúgy viszik el a kukát, mint eddig

Az önkormányzatoknak írt levelében a Mohu leszögezi, hogy a jövő hónap elsején kezdődő változásokat a lakosság eleinte nem érzékeli. A kukát ezen a napon is ugyanaz a szolgáltató ugyanúgy viszi el, mint korábban. A változások hosszú távon lesznek észrevehetők, amiben a koncesszor számít a hulladékgazdálkodás korábbi részvevőinek együttműködésére, ha azok versenyképesen, átláthatóan és fenntarthatóan végzik a tevékenységüket. A Mohu leszögezi, hogy készen áll a feladatra, a szükséges adminisztrációs munkát elvégezte, a rendszer indulásra kész.

A hulladékgazdálkodási eszközök maradnak

Az önkormányzatok a koncesszió indulása után is eszköztulajdonosok lesznek, tehát a tulajdonukban maradnak a hulladékgazdálkodási létesítmények. Ezeknek a használatával kapcsolatban a Mohu már megkötötte a szükséges szerződéseket az üzemeltetőkkel.

Búcsú a hulladékgazdálkodási alapfeladatoktól

Július 1-jétől megszűnik az önkormányzatok hulladékgazdálkodási alapfeladata, ezt a koncessziós társaság veszi át. A jelenlegi közszolgáltató cégek a Mohu Zrt. alvállalkozóiként látják el a hulladékgazdálkodási feladatokat. A közülük a Mohu által kiválasztott régiókoordinátorok és közreműködő alvállalkozók feladata lesz, hogy a koncessziós társaság irányításával, az általa meghatározott módon, az uniós és hazai szabályoknak megfelelően, előkezelésre minél alkalmasabb módon gyűjtsék a hulladékot, amely ezt követően újrafeldolgozásra kerülhet. A Zsámbéki-medencében leginkább az Észak-dunántúli régió – GYHG konzorcium, illetve, Budapest közelsége miatt a BKM Nonprofit Zrt végzi majd. 

A kiválasztott hat régiókoordinátor:

  • Észak-dunántúli régió – GYHG konzorcium: GYHG Nonprofit Kft., Depónia Nonprofit Kft., NHSZ Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.
  • Dél-dunántúli régió: KHG Konzorcium: KHG Nonprofit Kft., Zalai Közszolgáltató Nonprofit Kft.
  • Budapesti régió: BKM Nonprofit Zrt.
  • Közép-kelet-magyarországi régió: DTKH Nonprofit Kft.
  • Észak-kelet-magyarországi régió: NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft.
  • Tisza térségi régió: Tappe Hulladékgazdálkodási, Köztisztasági, Szolgáltató Kft

Hatályon kívül kerülnek a helyi hulladékgazdálkodási rendeletek

Az önkormányzatok hulladékgazdálkodási rendeleteit a jövőben hatályon kívül kell helyezni. Az önkormányzatok által eddig biztosított hulladékgazdálkodással kapcsolatos kedvezmények egy, a parlament előtt lévő törvénymódosítás alapján megmaradnak az új rendszerben is, hacsak az adott önkormányzatok nem vonják vissza ezeket, és jelentik be a változást a Mohunak.

Az új kedvezmények bevezetése a jövőben nem önkormányzati jogkör lesz, mivel a hulladékszolgáltatásra vonatkozó díjak miniszteri jogkörbe kerültek. Az önkormányzat azonban szociális alapon a jövőben is hozzájárulhat – a saját forrásai terhére – a saját településén lakók hulladékszolgáltatási költségeihez. Ezt akár a Mohun keresztül is megteheti. A törvény lehetővé teszi, hogy az önkormányzat átvállalhassa a díj egy részét vagy egészét.

A köztisztasági alapfeladat megmarad

A köztisztasági feladatellátás július 1. után is az önkormányzatok feladata lesz, és a költségei is az önkormányzatoknál maradnak. 2023 július 1. után a köztisztaságból származó – települési hulladéknak minősülő – hulladék átvételére csak a Mohu vagy annak szerződött alvállalkozói jogosultak. A köztisztaságból származó települési hulladék átvételének, kezelésre átadásának költségei a Mohunál jelentkeznek, amelyet az önkormányzatok az illetékes miniszter által megállapított szolgáltatási díj formájában térítenek meg a Mohunak.

Megjelenik az EPR (Extended Producer Responsibility), vagyis a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer. Az alapelv előírja, hogy a termékek teljes életciklusáért a gyártó felel. Ez azt jelenti, hogy azért is a gyártó felelős, amikor már hulladék lesz az adott termékből.

(Forrás: Mohu, vg.hu)

Legfrissebbek a kapcsolódó kategóriákból

Tinnye kiegett auto

Holttestet találtak egy kiégett autóban Tinnyén

Kigyulladt egy garázs a községben a Berkenye utcában. A 70 négyzetméteres, autószerelő-műhelyként használt épülethez hat járművel vonultak ki a tűzoltók.
Bagossy faultetes budaors 24

Ismét fákat ültetett a Bagossy Brothers Budaörsön

Kétezer facsemetét ültetett a népszerű zenekar és a Dockyard ruházati üzletlánc a város szélén.
Horror baleset bicske 00

Durva halálos baleset az M1-esen Bicskénél

Öt autó ütközött össze. Az utasok kiszálltak a járművekből, ám az egyiküket elütötte egy autó, ennek következtében ő átrepült a szemközti sávba.
Kemenes ptay 00

Elindult a Kemenes új manufaktúrájának építése Pátyon

Az 1,8 milliárd értékű beruházás várhatóan az év végéig elkészül.

Legfrissebbek a kapcsolódó kategóriákból

Tinnye kiegett auto

Holttestet találtak egy kiégett autóban Tinnyén

Kigyulladt egy garázs a községben a Berkenye utcában. A 70 négyzetméteres, autószerelő-műhelyként használt épülethez hat járművel vonultak ki a tűzoltók.
Bagossy faultetes budaors 24

Ismét fákat ültetett a Bagossy Brothers Budaörsön

Kétezer facsemetét ültetett a népszerű zenekar és a Dockyard ruházati üzletlánc a város szélén.
Horror baleset bicske 00

Durva halálos baleset az M1-esen Bicskénél

Öt autó ütközött össze. Az utasok kiszálltak a járművekből, ám az egyiküket elütötte egy autó, ennek következtében ő átrepült a szemközti sávba.
Kemenes ptay 00

Elindult a Kemenes új manufaktúrájának építése Pátyon

Az 1,8 milliárd értékű beruházás várhatóan az év végéig elkészül.
Kutyajo banner
HIRDETÉS
MTI hírfelhasználó MTI hírfelhasználó
Felügyeleti szerv: Felügyeleti szerv: